f650.ro

Forumul posesorilor de BMW F650
Acum este Mie Sep 17, 2014 8:32 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Reguli forum

1. Denumirea fiecarui topic nou tebuie sa fie de forma:
Tip motocicleta, an fabricatie, problema semnalata
Exemplu:
BMW F650, 1997-Ulei in airbox
2. Incearca sa nu deviezi de la subiect. Pune-te in locul celui care cauta informatii specifice unei anumite probleme. N-ai vrea sa cauti prin 20 de pagini de balarii

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: indicator becuri arse
MesajScris: Dum Mai 02, 2010 10:19 pm 
Neconectat

Va salut,

Dupa mine , una dintre cele mai mari probleme consta in arderea becului de frana. Cum noi avem doar un bec, e chiar periculos cand se arde ca poate ceilalti soferi nu isi dau seama ca noi incetinim. Asa ca am hotarat sa fac urmatorul montaj. Este dintr-o carte veche de electronica. Eu am facut PCB-ul (Cablajul). Ce face montajul? Se aprinde un led la bord cand becul este ars (altfel sta stins). Am facut si PCB pt varianta monitorizarii becului de pozitie spate,dar nu stiu daca o sa fac pt ambele pt ca in spate oricum avem ochiul de pisica...mai important e sa se vada cand franezi.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Imagine

In luna iulie o sa fac montajul propriu zis ca pana atunci sunt la facultate extrem de ocupat. Stau la dispozitia dvs pt orice intrebari...pot sa si fac montajul daca e cineva interesat (repet, nu vreau sa fac afaceri, o sa va ajut )..sau pe mail : augustin87r@yahoo.com

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: indicator becuri arse
MesajScris: Dum Mai 02, 2010 10:21 pm 
Neconectat

Becul poate sa se arda in timpul mersului (mai ales pe teren accidentat)...

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mar Mai 04, 2010 8:07 pm 
Neconectat

Stai, ca nu intzelemn!! Avem UN bec pe spate, un 21/5.. pozitia e 5W, iar cand apesi frana, schimba in 21W.. :beer2:

PS: Sunt zero la electronica, asa ca ce-ai bagat tu acolo e japoneza.. nici macar, ca mai tin minte cateva caractere din japoneza din generala.. :laugh:

Vand Suzuki Bandit 2003 - 1999E negociabil.

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mar Mai 04, 2010 8:48 pm 
Neconectat

Salut,

Nici o problema daca este mai dificil de inteles. Nici eu nu sunt expert. In ceea ce priveste becul de pe spate, in becul respectiv sunt de fapt doua becuri intr-un singur bec :grin: . Sunt doua filamente in acelasi soclu...Eu o sa pun monitorizare doar pe filamentul de frana care are 21 w...

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mar Mai 04, 2010 10:24 pm 
Neconectat

Elaborata rezolvarea; poate putin prea elaborata pt. mine, tinand cont ca urasc electronica ;-) Eu mi-am adaugat un stop frana suplimentar, din cele facute cu LED-uri pt. lunetele auto. Am cautat unul cat mai apropiat de latimea placutei de inmatriculare, am creat un suport dintr-o tija de aluminiu si l-am fixat fix la marginea de jos a suportului de plastic pt. placuta de inmatriculare. Scuze, am uitat sa spun ca am un F650 GS din 2001, dar nu cred ca la un 650 clasic as fi procedat altfel :-) .

Pasul doi va fi sa-mi achizitionez un bec de frana cu LED-uri, doar ca momentan inca n-am gasit un produs suficient de multumitor dpdv al luminozitatii, in special in privinta aprinderii la frana.

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mie Mai 05, 2010 11:15 am 
Neconectat

Salutare si bine te-ai propasit p-aci.
Pune-ne te rog vreo doua poze cu minunatia facuta. Asa, sa te credem. Noi suntem mai neincrezatori din fire...mai ales dupa ce coboram fara frane de sus, de la mama naibii :)

opel@piese-gm.ro
www.piese-gm.ro

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mie Mai 05, 2010 11:45 am 
Neconectat

Ei, nu e chiar o minunatie, e o improvizatie; dar isi indeplineste scopul principal, acela de a mari vizibilitatea la franare si cel secundar, ca back-up la filamentul "de frana".

E singura poza avuta momentan la dispozitie unde se vede cat de cat stopul suplimentar, dar e suficient cat sa va faceti o idee.

Imagine

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mie Mai 05, 2010 11:51 am 
Neconectat

Inca o precizare: Stopul in sine nu e hidroizolat din fabricatie; i-am aplicat insa un strat subtire de adeziv transparent peste imbinari, astfel incat sa devina rezistent la intemperii sau noroi. In plus, suportul de aluminiu in forma de L ii protejeaza partea inferioara de posibilele pietre aruncate de roata din spate.

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mie Mai 05, 2010 12:01 pm 
Neconectat

Am facut rost de o poza unde se vede mai bine. As ruga frumos cu aceasta ocazie pe cineva din administratia forumului sa ma lase sa-mi editez propriile mesaje, ca sa nu mai fie nevoie sa intind un carnat de post-uri la aceeasi tema.

Imagine

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Montaj avarie?
MesajScris: Lun Mai 31, 2010 3:42 pm 
Neconectat

Si fiindca tot vorbim aici de becuri: stie cineva un montaj pt. functia de avarie care sa se potriveasca la sistemul nostru de semnalizare? Il stiu doar pe cel vandut de cei de la L*uis dar parca n-as vrea sa dau atatia bani pe asa ceva; ma gandesc ca poate nu e filosofie mare de construit sau cine stie, poate chiar exista kit-uri mai ieftine pe la noi prin mag. de electronice, cum erau pe vremuri kit-uri pt. sonerie, alarma, catel electronic etc.

Sus
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]