f650.ro

Forumul posesorilor de BMW F650
Acum este Mie Dec 13, 2017 11:58 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Reguli forum

1. Denumirea fiecarui topic nou tebuie sa fie de forma:
Tip motocicleta, an fabricatie, problema semnalata
Exemplu:
BMW F650, 1997-Ulei in airbox
2. Incearca sa nu deviezi de la subiect. Pune-te in locul celui care cauta informatii specifice unei anumite probleme. N-ai vrea sa cauti prin 20 de pagini de balarii

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: BMW ( nu numai F ) vs JAPONEZE - ca fiabilitate
MesajScris: Lun Mar 11, 2013 4:02 pm 
Neconectat

Am o dilema....Aud in ultimul timp din ce in ce mai mult vorbe de genul: " BMW-urile sunt cele mai proaste", " Hondele sunt cele mai bune", " japonezele sunt cele mai bune", etc. Acuma, eu am mers cu f-ul meu fabricatie 94 aprox. 36000 km ( acu are 56000 ) si singurul lucru care s-a stricat la el ( si n-ar fi trebuit) a fost releul de incarcare. A! S-a mai stricat si contactul de frana spate. Restul sunt consumabile, sau piese care datorita rulajului au o uzura normala. Unii le schimba, altii nici nu stiu ca exista. Asta e valabil la toate motoarele.
Ca atare, as vrea sa stabilim, dar cu argumente, daca e chiar asa de mare diferenta de fiabilitate intre japoneze si bmw, sau poate nu e?
De exemplu, clasaR de la bmw... are ambreiaj uscat, care este predispus sa se uzeze prematur daca il patinezi un pic. Pe de alta parte R-ul are ciclistica marfa data de Telelever (sistemul cu bascula pe fata), lucru care projaponezistii nu-l recunosc, desi unii nici n-au mers cu motoare dotate cu sistemul asta. Pe de alta parte sa luam Varadero - o minunatie de motocicleta - da ce te faci cand vezi ca consuma 10 la suta? Si la ciclistica vine R 1xxx gs si ( dupa parerea mea ) o sparge... dar bmw-ul are ambreiajul ala naspa.... hmm. Sau un prieten cu Varadero zice: n-am avut nimic la el pana acu... doar ca mi-a curs amortizoru spate. ??? pai asta e cateva sute de eurooo cu banii astia eu imi iau 4-5 releuri de incarcare de la Bavaria. Altu prin nu-s ce revista moto (cand mai aveam asa ceva) zice: Problemele la Transalp erau releul de incarcare si se mai ardeau CDI-urile... Ha? Adica puteam sa raman pe munte. In rest cea mai tare mobra a tuturor timpurilor.
Cam asta vreau sa spun, asta e dilema mea. As vrea sa aud si alte pareri. Trebuie avut in vedere mentenanta, consumul de combustibil si mai ales ciclistica.

Sus
 Profil E-mail  

Subiectul mesajului: Re: BMW ( nu numai F ) vs JAPONEZE - ca fiabilitate
MesajScris: Lun Mar 11, 2013 4:38 pm 
Neconectat

Parerile sunt, si vor fi intotdeauna, impartite. Pana acum am auzit de mai toate marcile ca ar fi fiabile, inclusiv Hyosung si alte chinezarii/taiwanizme/etcetera.. Conteaza enorm de mult cat de bine sunt intretinute, cum merge fiecare, ce mentalitate are..

Cunosc multi care zic "bah, io o am de 60k km, si n-am schimbat nimic la ea!".. da, pretene, n-ai schimbat nimic, dar daca ti-o desfac, nici un mecanic cu mintea intreaga nu te va lasa sa pleci cu ea pana nu-i schimbi una-alta..

Eu, recunosc, am schimbat multe la offizier. Axe cu came, ca to'arashu' dinainte a mers fara ulei, distributia, din acelasi motiv, furca, pentru ca acelasi individ l-a cumparat "pentru piese", si l-a dat "fara accidente" cu furca indreptata, releul de incarcare, ca e problema comuna la F650 93-99, senzorul de frana spate, pentru ca e aproape consumabil, discurile de frana, ca anumite placute il mananca mai repede, si am preferat sa am ceva mai proaspat, decat sa merg pe "las-o bah ca merge'asa!" etc.. Nici o motocicleta n-o sa fie impecabila dupa 80k km in care ai schimbat doar uleiu'. Incearca, insa, sa-i spui asta "suporterului" Hondei/Suzuki/Yamaha/whatever, sau lu' nenea cumparatorul, care vrea in 1500e motor din 2010 cu maxim 12000km la bord, in stare perfecta din toate punctele de vedere.. Daca ii pun lista cu tot ce am schimbat la offizier, se uita la mine stramb, de parca i-as vinde un junghi, nu o motocicleta INTRETINUTA. Deh, omu' e prost, si prefera sa fie mintit.

Sunt multe motoare "indestructibile", dar au probleme cu electrica.. Sunt multe motoare fiabile overall, dar la care exista piesa x sau y care e facuta/pozitionata mai prost, si trece automat la "consumabile". Nu vei gasi o statistica realista, pentru ca sunt putini cei care vor recunoaste ca, da, domnule, eu am bagat multi bani in motorul asta, pentru ca asa e normal - in momentul in care, din varii motive, exista risc pentru 1-2-5 piese (uzura normala, uz incorect, mentenanta zero), acea piesa trebuie schimbata. Am auzit multi plangandu-se ca "am dus-o pentru schimb de bujii, si mi-a zis ca mai trebuie segmentare, carburatie, electrica e praf, filtrele sunt pamant etc etc", dar n-am auzit prea multi care sa spuna "bah, prost am fost ca nu i-am schimbat alea cand a inceput sa scartie, si am asteptat pana cand m-a lasat in drum!"

Cred ca am deviat umpiculescu. Ideea de baza e: multe sunt fiabile, daca ai grija de ele.

Vand Suzuki Bandit 2003 - 1999E negociabil.

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Mie Mar 13, 2013 11:13 pm 
Neconectat

Scuze de offtopic, dar din cate am vazut aveti ceva experineta cu un f650. Sunt si eu nou posesor al unui f650 din 95 si din ce imi dau eu seama deocamdata de ce se intampla cu motorul meu ar fi ca ar avea nevoie de un reglaj la carburatie, eventual curatat preventiv (am impresia ca nu i-a mai facut cineva asta) si voiam sa va rog sa imi sugerati un mecanic/nene priceput cu astfel de chestii.

P.S. Eu am scos regulatorul de tensiune langa vasul cu antigel, am vazut de pe forumuri ca e mai ok asa si i-am schimbat si contactul de la frana spate... nu functiona cand am luat-o.

Multam'

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Joi Mar 14, 2013 12:30 am 
Neconectat

AAAAAA! Nuuuu! Mai vreau comentarii! Mersi John, marfa comment, da parca ai zis tot, parca acuma s-ar inchide subiectul... As mai vrea sa aud pareri, poate de la unii care au avut si alte natii de motoare.
Pt. mmiissuu2005; sunt multi prin sait, de ex. parca Grumpy.

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Joi Mar 14, 2013 10:15 am 
Neconectat

Misu, eu am tras releul sub carena dreapta spate, asa ca e aerisit bine, n-ar trebui sa mai pice prea curand..
Mecanici, ia de colea (in nici o ordine speciala):

Clavi, prin zona Grivitei/Ion Mihalache, aproape de statia de metrou Grivitei - 0721.312.219

Skandal (Silviu) - prin zona Iuliu Maniu, intre Lujerului si Politehnica - 0723.989.672

Sau al nostru propriu Buzoianu - prin Berceni/Aparatorii patriei - il gasesti pe forum - 0734.575.616 / 0769.428.473.

Capule, commentu' meu e ceva mai general. :happy: Sunt multe de adaugat, si eu astept parerile celor ce au calarit si alte motoare pentru o perioada decenta. De plimbat, m-am plimbat cu multe, dar nu suficient cat sa am o idee despre fiabilitatea lor..

Curaj, frati intru beemere, bagatz pareri sh'opinii! :beer2:

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Joi Mar 14, 2013 7:33 pm 
Neconectat

multumesc frumos de raspunsuri. Totusi la capitolul mecanici, se poate sa imi recomandati unul la care v-ati duce voi? tre' sa fie unu' de care v-a placut cel mai mult. Eu unul caut pe cineva care sa nu imi zica cat de prost e motorul meu sau ca ce alegere nashpa am facut... chestii pe care le-am auzit de pe la unii contactati dupa ce am citit de ei de pe net si nu am fost prea satisfacut de "criticile" pe care mi le aducea la adresa motorului sau a alegerii pe care am facut-o... Asa ca va rog, daca puteti, nu neaparat mesaj public, puteti si pm despre cei cu care ati lucrat si ce v-a placut la ei si ce nu.

Multumesc frumos,

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Vin Mar 15, 2013 10:08 am 
Neconectat

mmiissuu2005 scrie:
multumesc frumos de raspunsuri. Totusi la capitolul mecanici, se poate sa imi recomandati unul la care v-ati duce voi? tre' sa fie unu' de care v-a placut cel mai mult. Eu unul caut pe cineva care sa nu imi zica cat de prost e motorul meu sau ca ce alegere nashpa am facut... chestii pe care le-am auzit de pe la unii contactati dupa ce am citit de ei de pe net si nu am fost prea satisfacut de "criticile" pe care mi le aducea la adresa motorului sau a alegerii pe care am facut-o... Asa ca va rog, daca puteti, nu neaparat mesaj public, puteti si pm despre cei cu care ati lucrat si ce v-a placut la ei si ce nu.

Multumesc frumos,

Clavi e mecanicul meu de cand am offizieru', si daca zice de rau de ceva de pe motor, inseamna ca acel ceva trebuie inlocuit. :)

Skandal iti da numa' dume despre BMW-uri, ca's cele mai proaste etc, dar trebuie sa-l ignori, asta e stilul lui. :) E mecanicul actual al Banditului fetei, stie meserie, altfel nu-l recomandam. Doar ca face exact ce zici tu, asa ca probabil nu ar fi ideal sa mergi la el.

Buzoianu are un junghi d'asta de F, asa ca nu cred sa zica de ele ca sunt niste mizerii.. :)

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Vin Mar 15, 2013 1:01 pm 
Neconectat

Multam' de informatii.

Sa fie soaareee!!!

:D:D

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 10:58 am 
Neconectat

salut, din discutiile de aici se intelege ca doar cei cu BMW au avut curajul !! sa-si exprime" problemele. Cred ca toate motocicletele au puncte slabe si puncte tari, depinde ce buget are fiecare si cum intelege sa intretina moto. Eu sunt posesor de F650 din '95, si pana acum nu mi s-a parut nimic iesit din comun(ma refer la probleme de mecanica/electrica) poate vor aparea ca nu-i noua. Am avut multe modele de moto, ultima a fost o japoneza care la 60K avea pb la cutie, cunosc pe cineva (tot japoneza) care la 75K i s-a rupt lantul de distributie-motor praf. In concluzie depinde clar modul de exploatare si intretinere. :thumbup:

Sus
 Profil E-mail  

MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 11:51 am 
Neconectat

...In concluzie depinde clar modul de exploatare si intretinere. :thumbup:, subscriu...Dakar 2004.

Sus
 Profil E-mail  

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]